12 November 2014

Haluk ÇOBANOĞLU ve Uğur ÇOBANOĞLU eğitmenliğinde ”Fotoğraf Atölyesi” başlıyor!

DSC_6753
Tanımı;

Dijital teknolojinin hem bilgisayar ortamında hem de günlük yaşamımızda fotoğraf adına geniş bir hayran kitlesi yarattığı ve fotoğrafın kullanım açısından bir trend olmaktan öte artık günlük yaşamımızın önemli bir parçası olduğu aşikar.

Ancak; bu yeni teknoloji zincirinin sonucu oluşan fotoğrafın üretimi de kendi içinde teknik ve estetik sorunları barındırır. Bu sorunların aşılmasında teori ve pratik’te bir uzmanın/profesyonelin katkısının yaratacağı fayda açıktır.

Bu amaçla; uzun yıllardır yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli üniversitelerin yanısıra özel ve devlet kurumlarına ders veren profesyonel fotoğrafçı Haluk Çobanoğlu önderliğinde max.15 kişilik sınıflarda teorik ve açık alanda pratik düzenlediğimiz Fotoğraf Atölyeleri katılımcıların ufkunu ve teknik düzeylerini genişleten programlardır.

Önceki deneyimlerimiz ışığında; eğitimlerimizin yarattığı geliştirici atmosferin ve fotoğraf pratiğinin katılımcılar arasındaki dostluğu ve paylaşımı da arttırdığı gözlemlenmiştir.

Katılanlara ne katıyoruz?

Fotoğraf Atölyesi; temel tekniklerin kullanımı ile görsel altyapının buluşturulmasını amaçlar;

  • Fotoğraf makinenizin çalışma şekilleri,
  • Fotoğraf makinenizden teknik olarak daha fazla yararlanabilme,
  • Herhangi bir ayarda/ortamda kaliteli fotoğraf çekebilme,
  • Kendinizi hem teorik hem pratik anlamda geliştirme fırsatı,
  • Fotoğraflarınızı temel seviyede dijital düzenleme programı; “Adobe Lightroom” da işleyebilme bilgisi edineceksiniz.

Atölyenin süreci;

Fotoğraf Atölyesi; 3 hafta teorik ve 3 hafta pratik dersi olarak 6 haftalık bir buluşmadır. Her buluşma toplam 3 saatlik bir süreyi kapsar. Dersler max.15 kişilik sınıflar halinde verilecektir.

Henüz fotoğraf makinesi sahibi değilseniz, size uygun fotoğraf makinesi ve ekipman alımı için ilk dersimizde fotoğraf makinelerini tanıyarak daha sağlıklı karar verebilir ve tavsiyelerimizden faydalanabilirsiniz.

Atölyenin işleyişi;

Fotoğraf Atölyemizde; her buluşma görsel örneklerle desteklenir; eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan yerli ve yabancı ünlü fotoğrafçıların portfolyo sunumlarıyla görsel belleğiniz zenginleştirilip, farklı bakış açılarıyla katılımcıların ufkunun genişlemesi için çaba gösterilir.

Ayrıca; katılımcıların ürettikleri fotoğraflar kapsamlı olarak tartışılır ve değerlendirilir; daha iyi ve yaratıcı sonuçlar için öneriler getirilir.

Atölyenin içeriği;

  • Fotoğrafın Kısa tarihçesi,
  • Fotoğraf Makinesi, Objektifler ve Yardımcı Ekipmanlar,
  • Işık ve Kompozisyon,
  • Çekim Teknikleri,
  • Dönem boyunca 3 kez Uygulamalı Çekim Gezileri ve fotoğrafların eğitmenler tarafından değerlendirilmesi

Fotoğrafçılık Atölyesi sonunda, kursiyerlere “Katılım Belgesi” verilecektir.

Eğitim gün ve saatleri;

Hafta sonu: Cumartesi 13:00-16:00. Haftasonu sınıfımız için ilk dersimiz 29 Kasım 2014 tarihindedir.

Min.10 kişilik talep oluştuğunda ise;

Hafta içi : Salı 19:30-22:30 sınıfı açılacaktır. Haftaiçi sınıfımız için ilk dersimiz 02 Aralık 2014 tarihindedir.

Atölye Ücreti;

350TL.-‘dir.

Banka havalesi / EFT için;

SELÇUK UĞUR ÇOBANOĞLU adına;

Türkiye İş Bankası Balçova izmir Şubesi

IBAN NO: TR 40 0006 4000 0013 4290 5798 21

Kayıt için; katılımcı adınızı da içeren dekontu info@photographyugur.com adresine kayıt olmak istediğiniz sınıf bilginiz ile mail gönderilmesini rica ederiz.

Kesin kayıt; ödeme gerçekleştirilerek ders başlama tarihinden en az 48 saat önceden yapılmalıdır.
Photography Ugur yeterli koşullar oluşmadığında atölye dönemini başka bir tarihe erteleme/iptal hakkını saklı tutar.

Fotoğraf Atölyesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0-555-8656117
E-Mail:
info@photographyugur.com

Mekan;

Leylek Cafe ve Sanat Evi

Adres: Küçükparmakkapı Sk. N:15/3 Beyoğlu/İstanbul

 

Eğitmenler;

Haluk ÇOBANOĞLU:

1957’de Zonguldak/Kilimli’de doğdu.

1995 yılından itibaren yurtdışında Cumhuriyet, Radikal, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Gezi Traveler dergisi ile yabancı basın için ABD ve Türkiye konulu foto-röportajlar üretti.

1997 yılında “Kuşbazlar” adlı belgesel çalışması takvim olarak yayınlandı.

1996-98 yılları arasında New York’ta ICP International Center of Photography’de asistan olarak çalışıp, Black Star haber ajansının New York bürosu ile MTV müzik televizyonu yapımlarında “set fotografçısı” olarak yer aldı.

1997-98 yılları arasında New York metrosundaki yaşamı konu alan ve 1.5 yıla yayılan sürede

Yeraltında Bir Dünya sehri; New York Metrosu” adlı belgesel çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışma 2003’te “New York Subway” adıyla kitap olarak yayınlandı.

1998’de Osmanlı Bankası’nın düzenledigi “Paranın Tarihi” sergisine eşlik eden “Osmanlı Bankası Banknotları” kitabının yurdışındaki koleksiyon çekimlerini gerçekleştirdi.

1999 yılında on iki basın fotoğrafçısını biraraya getiren “yaşama sevinci” konulu basın fotoğrafçıları takviminin editörlügünü yaptı. Aynı yıl uluslararası haber ajansı GAMMA için foto-röportajlar üretti.

1998-2003 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı MİHA’da “Haber ve Belgesel Fotoğrafçılığı” üzerine dersler verdi.

2002 yılından itibaren National Geographic Türkiye dergisi için foto-röportajlar üretiyor.

2003’te National Geographic Türkiye dergisi için fotoğraf editörlüğü yaptı.

2005 yılında on yıla yayılan bir sürede gerçekleştirdiği fotoğraf albümü ”Arabesk” yayınlandı.

2005-2009 yılları arasında; İş Bankası Kültür Yayınları arasında yer alan “Çanakkale Sehitlikleri” kitabını ve 2006-2011 yılları arasında ise; 2011 yılında yayınlanan Mimar Doğan Kuban’ın “İstanbul, bir kent tarihi” ve “Sinan’ın sanatı ve Selimiye” adlı eserlerini fotografladı.

2007 yılından günümüze Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Gazetecilik bölümlerinde ”Photojournalism” ve ”Editorial Photography” konularında öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

2000 yılından günümüze tanınmış fotoğrafçılar Sebastiao Salgado, Bruno Barbey ve Ara Güler’in ülkemizde yayınlanan albüm kitapları için önsözler yazdı. “İz” fotoğraf dergisinin sürekli yazarları arasında yeraldı. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri ve danışman olarak yeraldı. Fotoğraf kitapları editörlüğü yaptı.

1998’den günümüze ülkenin önde gelen kuruluşları için kurumsal, mimari ve ticari çekimler, eğitim programları gerçekleştirdi. Uluslararası fotoğraf sergilerinde seçicilik yaptı.

2000 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli fotoğrafçılar tarafından, bir kitap ve sergi projesi olarak gerçekleştirilen “Sur”, ”Vefa”, “Baki kalan kubbede hoş bir sada imiş”, “Üçüncü tepe”, “Hayali şehir” projelerinin yöneticiliğini ve editörlüğünü yaptı.

Uğur ÇOBANOĞLU:

1976 Kocaeli/İzmit’te doğdu.

1992 yılında Haluk Çobanoğlu’nun eğitimiyle fotoğrafa basladi. Mustafa Bilge Satkın’ın “Sınır Tanımayan Fotoğrafçılar Akademisi”nde verdiği kurs programlarına katılarak profesyonel eğitimini tamamladi.

2000 yılında Bilkent Universitesi Turizm ve Otel işletmeciliği lisans programı eğitimini tamamladiktan sonra önemli kurumlarda hem turizm hem de spor sektöründe yurtiçi/yurtdışında proje bazlı işler yaptı.

Çeşitli resmi ve özel kurumlara verdiği fotoğraf danışmanlığı ve eğitimlerinin yanısıra; Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Gazetecilik bölümlerinde ”Photojournalism” ve ”Editorial Photography” konularında eğitimler veren Haluk Çobanoğlu’nun 2010 yılından itibaren asistanlığını yapmaktadır.

Uğur Çobanoğlu istanbul’da yaşamakta ve meslek hayatını çoğunlukla serbest ”kurumsal proje/kimlik fotoğrafları”, ”ticari cekimler”, ”özel PR etkinlik/organizasyon”, ”resmi etkinlik/protokol” ve belgesel fotoğrafçısı olarak sürdürmektedir.