28 April 2021

Merhabalar; son zamanlarda tarafıma yönelttiğiniz fotoğraf makinesi önerilerimi gözün eğitilmesi bakımından en birincil olması gereken ”vizörden bakılabilir” ve güncel olmasını dikkate alarak düzenlediğim listeden inceleyebilirsiniz…Vizörsüz compact makineleri ”turist” stili bulduğumuz, Orta-Format makineleri ise ”ticari” olarak üst segmentlerde yer aldıkları için kapsam dışı bıraktım.

Fujifilm ve Nikon gerek profesyonel ticari fotoğraf işlerimde gerekse belgesel fotoğrafçılığı konu başlığında şimdiye kadar sorunsuz tecrübe edindiğim iki markadır; dolayısıyla diğer markalarda memnuniyet yaşıyor iseniz muadillerini bütçeniz dahilinde pekala araştırabilirsiniz.

Aynasız makineler ilk çıktığı dönemlerin aksine artık günümüzde DSLR makineler seviyesinde beklentilerimizi eksiksiz karşıladığı için fotoğrafa ilk başlayanlarınıza ve/veya orta seviyede bilgisi olanlarınıza Fujifilm’in aynasız makinelerini özellik/fiyat/performans olarak tavsiye ediyorum. Profesyonel seviyede ise çekim içeriklerinde günümüzde işin içine video beklentileri ve/veya sadece haber fotoğrafçılığında makinenin hızlı olması vb. girdiği için üst seviye makineler haliyle değişmekte; bendeniz ise tarafıma gelen video taleplerini konusunda profesyonellerle ortak çözümlere yöneldiğim için Nikon Z7 ve Fujifilm X-Pro3 kullanıyorum.

Özellikle sevgili öğrencilerime / özel eğitim kursiyerlerime dip not; yeni makine alımında bütçeniz yeterli değil ise;

a-) Muadil makinelerin 2.el alımına yönebilirsiniz;

b-) Yakın çevrenizden var ise kendilerinden ödünç alarak pratikler yapabilirsiniz;

c-) Eski öğrencilerim / kursiyerlerimden edinebilirsiniz;

d-) Öncelikli olarak kendi işlerinde yoğun kullandıkları için makine tedariğinde anlık sıkıntılar yaşandığı için pek önermesem de Üniversitelerinizin / Eğitim Kurumlarınızın ilgili Medya Merkezlerinden zimmet formu karşılığı alabilirsiniz.

Her türlü soru işaretlerinizde tarafımla çekinmeden iletişime geçebilirsiniz;

Hepinize sağlıklı ve bol fotoğraflı günler diliyorum;

Uğur ÇOBANOĞLU