7 April 2016

İstanbul Medya Akademisi’nde Temel / İleri Seviye Fotoğraf Eğitimi dönem sonunda sevgili öğrencilerimin Fotoğraf Atölyemiz ile ilgili değerli yorumları;

 

Eğer kısaca özetlemek gerekirse; kuşku ile baktığım fotoğraf ticaretine Uğur Hocamızın tecrübelerini aktardığı dersler sonrasında kesinlikle fikrimin değistigini farkettim ve Uğur Hocamdan edindiğim tüm eğitimleri bugün ticari faaliyete dökebilirim…Uğur Çobanoğlu’nu anlamak görseli anlamaktır…

Ömer Faruk ER

İstanbul; 2016

 

Evet. Sıra bende. Çok tekrar şeyler söylemek zorunda kalacağım. Fotoğrafla ve fotoğrafçılığınız ile ilgili sizden yeterince faydalanamadığımı biliyorum. Bundan çok pişman olacağımı da biliyorum.

Fotoğrafla ilgili değişik bir şey söyleyeceğim. İlk zamanlar fotoğrafı gerçekten okumayı bilmeden yalnızca görseli hoşumuza giden şeyleri beğenerek değerlendiriyordum. Sizin ilk derslerde şöyle bir cümle çıkmıştı ağzınızdan; Magnum, Guardian, New York Times websitelerini anlatırken; ”Her sabah girin bir bakın fotoğraflara dünyada neler oluyor takip edin” demiştiniz. Benim de çok ilgincime gitmişti fotoğrafı bir haber niteliğinde okumak ve çok beğenmiştim fikri. O Yüzden biraz size siyasi veya insani fotoğraflar örneği gösterdim.

Yaptığınız işe; sanatsa sanata (gerçi hiç ağzınızdan sanat kelimesini duymadım) bu değeri verebilmek ve böyle bir anlam yüklemek hem çok makuldü hem de gerekli. O yüzden fotoğrafçılığa biraz daha ısındığımı söyleyebilirim. Fazla prosedürlü işleri çok sevmiyorum ama fotoğrafa bu anlamı yüklemek çok hoşuma gitti. Her neyse devam ediyorum; Bize bir şeyler öğretmeye çalıştığınızı çok eminim ki sonuna kadar anladım. İki arkadaşımızın katılamadığı dersin bile telafisini yapmak istediniz; hem de siz, biz değil!

Karakteristik tüm özellikleriniz sanıyorum mesleğinize yansımış. Disiplininiz, fedakarlığınız, sıcakkanlılığınız. Kolay kolay sevdirilecek bir iş değilken bir kişiyi memnuniyetsiz bırakmadınız. Özeniyor ve teşekkür ediyorum.

İlk defa bi ustam oldu! Çok güzel bir duyguymuş. Nasihat olarak söylediğiniz her cümle kulağımın bir tarafında kalacak söz veriyorum! Bizi kötü hissettirmeyecek zor durumda bırakmayacak kadar yakın-mesafeli oluşunuz gözle görülüp takdir edilecek kadar vardı. Çok teşekkür ederim bunun için.

Usta-Çırak, Abi-Kardeş ve Arkadaş ilişkimizin uzun sürmesini temenni ederim. Allah yolunuzu açık etsin. İnşallah enerjinizden neşenizden ve umudunuzdan bir şeyler kaybetmezsiniz. Yani hep sürer manasında!:-)

Afra BÜYÜK

İstanbul; 2016

 

Merhaba ,

Bu yazıda size fotoğrafçılık konusunda ne öğrendiğimden cok Hocamı anlatacağım; Uğur Çobanoglu! Kalitenin ismidir kendisi. Eşsiz bir hoca! Bildiği herseyi bizle paylastı. Kurs boyunca üzerimize titredi. Bizi hayata hazırladı. Yeri geldi Hocamiz oldu yeri geldi Abimiz; Arkadaşımız oldu.

Şunu ictenlikle söyleyebilirim; fotoğraf okumayı, fotoğraf çekmeyi; kısacası hayatı nasıl kadraja alacağımızı ve nasıl aktarmamız gerektiğini onunla öğrendim. Uğur Çobanoğlu ile tanıştığım için çok şanslıyım!

Kendisine teşekkür etmek az kalır! Yazdıklarım Hocamı anlatmaya yetmez. Son olarak; hayatla ilgili bir kare yakalamak istiyorsaniz yolunuz Uğur Çobanoğlu’ndan geçmeli…

Hasan DENİZ

İstanbul; 2016

 

Fotoğraf eğitimi almayı çocukluğumdan beri istiyordum. Bu eğitimi sizin gibi bir Usta’dan aldığım için çok mutluyum.

Temel Seviye Eğitimi’nde fotoğrafa, hayata bakış açım değişti; İleri Seviye’de ise teknik anlamda sizden çok şey öğrendik.

Yine hep beraberiz inşallah. Sizi bırakmaya hiç niyetimiz yok! Sizi çok seviyoruz…Herşey için teşekkürler…

Yasemin KILIÇ

İstanbul; 2016

 

Liseden beri bir fotoğraf makinem olsun istemiştim; zira fotoğraf cekmenin cok keyifli olduğunu düşünüyordum ve mükemmelliyetçi yapım başka birşeyle bu keyfi yakalayabileceğime izin vermiyordu.İstanbul birçok şeyde olduğu gibi fotoğraf makinesine ulaşmamda bana kapı araladı. Yaklaşık bir sene önce başlangıçta uzun zaman inanamasam da artık bir fotoğraf makinem vardı; hem de hiç hayal etmediğim bir model. Sırada elbette bir kursa gitmem gerektiği vardı ve ben bunu makineye ulaşmama az bir vakit kala düşünüp çoktan İstanbul Medya Akademisi’nde bu eğitimi almaya karar vermiştim. Bu kararıma değerli Uğur Hocamı ve Mert Hocamı tanıdıktan sonra daha da sevindim. Çünkü bizlere bu süreçte gerçekten çok yardımcı oldular.

İlk derste tüm iletişim bilgileri tahtada yazıyordu. Ve bize istediğimiz zaman hiç çekinmeden onlarla iletişim kurarak aklımıza takılan ne olursa sorabileceğimizi söylediler. Açıkçası başlangıçta her defasında bunun mümkün olamayacağını düşünmüştüm fakat ilerleyen süreçlerde hiç de düşündüğüm gibi olmadığını anladım. Bu samimi ve bir o kadar da seviyeli, dengeli şekilde çok güzel işleyişini sürdürdü.Temel eğitim sonunda anladım ki ben fotoğraf çekmeyi bilmeden bundan keyif almaya çalışıyormuşum bir de bundan sonraki süreçte tattığım keyfi düşünün…

Sonrasında başladığım işi en güzel şekilde bitirmek; biraz daha profesyonelleşebilmek ve Uğur Hocamın tecrübelerinden daha çok istifade edebilmek adına uzunca düşündükten sonra İleri Seviye Eğitime de katılmam gerektiğinin sonucuna vardım. Ve gerçekten de düşündüğümün çok daha iyisi oldu. Uğur Hoca bu alanda iyi olabilmem adına ve hayata dair çok kıymetli şeyler kattı heybeme. Tüm kaprislerimizi güler yüzüyle çekti. Dersten veya yorucu çekimlerden gelmiş olsa da bize her zamanki enerjisi ve içtenliğiyle ders anlattı. Derse geleceğinden haberi olanları her zaman bekledi ve geldiklerinde dersine başladı. Gelemeyenlere telafiler yapti. Her defasında öneriyle gittiğimiz durumları kabul edip bize sorgusuzca uydu. Belki sormaya çekinenlerimiz olur ince düşüncesiyle ara tekrarlar yaptı.

Bir fotoğrafçının her türlü koşulu dikkate alarak yanında yedek malzemeleri ve en erken gitmesi gerektiğini her ders birebir uygulamalı olarak bizlere adeta aşıladı. Sosyal medya ağlarıyla sürekli bizimle iletişim halindeydi. Derslerde pratiğe önem verdiği kadar fotoğraf incelemeye-okumaya da çok önem verdi ve Hocam sayesinde fotoğraflara bakmak artık çok daha anlamlı ve keyifli. Sorunlarımızı daha hızlı çözebilmek için işbitiren arkadaslariyla bizi tanıştırdı, tavsiyelerde bulundu.

Fotoğrafta her zaman doğallıktan yana olmamızı kavrattı. Fotoğrafla nasıl hikaye oluşur örnekleriyle öğretti. Aldığı projeleri bizimle paylaşıp bizim yorumlarımızı önemsedi. Web sitesine koymadan önce bize whatsappta ders anlattı; her defasında ayrı ayrı fotoğrafların ince nüanslarını belirtti. Tüm derslerimizde en erken gelip en son çıkan hocamız oldu. Yeri geldi bize asistanlık yaptı.

Vel hasılı kelam ben Uğur Hocam ile anı yaşadığını farkedemeyenlere ve anı yaşayamayanlara fotoğrafa dahil olmadan An’ı yakalamayı öğrendim. Herşey için teşekkürler Usta!

Büşranur ALBAYRAK

İstanbul; 2016

 

Eğitmen nasıl olmalı sorusuna muhtemelen istenilen cevap; öğretmeyi her şeyden çok seven, öğrencisinin halinden bir bakışta anlayan ve onları sadece bir konu üzerine eğiten değil de hayata hazırlayan bir büyüğü şeklinde olurdu. Uğur Hocam’da bu özelliklerin daha fazlası var. Fotoğrafa dair bildiği ne varsa mutlulukla öğreten ve öğrendiğimizi gördüğünde bizden çok sevinen Usta’mız…

Sokaklara, insanlara, binalara kısacası günlük hayatta çok fazla dikkatimi çekmeyen şeylere bakarken hikaye oluşturmayı Uğur Hocam’dan öğrendim. Öyle ki; bir süre sonra her detay önemli olmaya her konu ilgimi çekmeye başladı ve fotoğraf kareleri gözümde kendiliğinden belirir hale geldi. Bu teknik bilginin öğrenilmesi dışında gözünde eğitilmesi demekti ve bunun için çok iyi bir Usta şarttı. Benim şansım ise ustamın Uğur Çobanoğlu olması.

Bir eğitmen düşünün; fotoğraflara baktığında sadece içeriğini okumakla kalmayan öğrencisinin o anki ruh halini dahi çözebilen. İşte Uğur Hocam böylesi dikkatli ve öğrencisine kıymet veren bir eğitmen. İyi ki tanımışım dediğim ilk sıradaki insanlardan…Her şey için çok teşekkür ederim Hocam. İyi ki tanımışım sizi ve iyi ki sizin öğrenciniz olmuşum.

Amine Burcu SOYLU

İstanbul; 2016

 

Hocam, Ustam, Abim; gerçekten size hitap edilesi sizi en iyi anlatan en güzel kelimeler bunlar. Bize önce bir Hoca olarak bilgilerinizi aktardınız ve bizi hep öğretmen-öğrenci ilişkisi yok; onun yerine biz usta-çırağız diyerek yetiştirdiniz. Mutlu anlarımızı, hastalığımızı hep bizim bir Abimiz olarak paylaştınız. İyi ki gelmişim Medya Akademisine ve sizi tanımışım. Çok içten söylüyorum; daha önceden de okulda almış olduğum bilgilerle bir şeyler bildiğimi iddia ediyordum; geldiğimde anladım ki ben hiçbir şey bilmiyormuşum.

Temelinden başlayıp bizi ilmek ilmek örerek ileri düzeyi de bitirmemizi sağladınız. Her zaman dediğiniz gibi “üstüne koyarak devam edelim ki geriye dönmeyelim.”; ve biz sizinle hep üstüne koyduk ve ilk günden bugüne çığ kadar büyüyen bir farka sahip olduk.

Herşey için teşekkür ederim Ustam. Ama daha yeni başlıyoruz asıl paslaşmalar yeni başlayacak ve ben bol bol teşekkür edeceğim size kendimi iyi biliyorum.

Merve Sarıkaya

İstanbul; 2016

UgurCobanoglu_SosyalMedya