9 February 2016

John Berger ”Bir Fotoğrafı Anlamak” kitabı inceleme yazım;

Kapağında Eugene Smith’in ”Cennet Bahçesine Yürüyüş” fotoğrafının karşıladığı kitap; ”fotoğraf okumak” üzerine John Berger’in önceki kitaplarında yer alan metinlerin, sunuş ve önsözlerin Geoff Dyer tarafından derlenmesiyle ortaya çıkmış.

John Berger kitabında teknik konuların aksine; yer verdiği çeşitli fotoğrafların üstünden görünür ve görünmez okuma hikayeleri ile bir fotoğrafa aslında nasıl bakılması gerektiği konusunda ışık tutuyor.

Berger; fotoğrafın artık mevcut olmayandan bir ”kayıt” olduğunu; fotoğrafın görülmüş olanı; gerçek yaşamdan kesit kaydederken / alıntılar yaparken aslında görünmeyene de işaret ettiği ”o an”ı sunduğunu savunuyor.

Bu yüzden; fotoğrafın çevresinde aynı anda hem kişisel, hem siyasal, hem ekonomik, hem dramatik, hem güncel, hem de tarihsel açıdan görülebilmesi ve bizler tarafından yorumlanabilmesi için bir dizgi içerisinde kadrajlanması zorunluluğunu da belirtiyor.

Sırasıyla; Roland Barthes’in ”Camera Lucida”, Walter Benjamin ”Fotoğrafın Kısa Tarihi” ve Susan Sontag’ın ”Fotoğraf Üzerine” kitaplarından sonra fotoğrafın felsefesi üzerine fotoğraf ile ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Uğur ÇOBANOĞLU

LrMobile0902-2016-101669222249897861