14 March 2021

Yoğun iş temposu / kısıtlı vakit nedeniyle periyodik Fotoğraf Atölyelerine katılamayan; ‘’Temel Seviye Fotoğraf Eğitimi” almak isteyenler için Üniversiteler/diğer kurumlarda verdiğim eğitimlerimin dışında tarafımdan düzenlenmiş ‘’BUTİK’’ bir eğitimdir.

Kalabalık sınıf ortamlarının aksine; Dünya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan İstanbul’da günümüzün kent dinamiğine direnen ve gözümüzden kaçan tarihi yerleşim yerlerini Eşiniz / Arkadaşınız / Arkadaş Grubunuzla ve fotoğraf makinenizle gezerek bol pratikle uygulama yaparak kendinizi geliştirebilme fırsatı edinebilirsiniz.

KATILANLARA NE KATIYORUM?

Dijital teknolojinin hem bilgisayar ortamında hem de günlük yaşamımızda fotoğraf adına geniş bir hayran kitlesi yarattığı ve fotoğrafın kullanım açısından bir trend olmaktan öte artık günlük yaşamımızın önemli bir parçası olduğu aşikar. 

Ancak; bu yeni teknoloji zincirinin sonucu oluşan fotoğrafın üretimi de kendi içinde teknik ve estetik sorunları barındırır. Bu sorunların aşılmasında teori ve pratik’te bir uzmanın/profesyonelin katkısının yaratacağı fayda açıktır. 

Temel Seviye Fotoğraf Eğitimimtemel tekniklerin kullanımı ile görsel altyapının buluşturulmasını amaçlar;

 • Fotoğraf makinenizin çalışma şekilleri,
 • Fotoğraf makinenizden teknik olarak daha fazla yararlanabilme, 
 • Herhangi bir ayarda/ortamda kaliteli fotoğraf çekebilme, 
 • Kendinizi hem teorik hem pratik anlamda geliştirme fırsatı, 
 • Fotoğraflarınızı temel seviyede dijital düzenleme programı; “Adobe Lightroom” da işleyebilme bilgisi edineceksiniz. 

Ayrıca; önceki deneyimlerimin ışığında; eğitimlerimin yarattığı geliştirici atmosferin ve fotoğraf pratiğinin katılımcılar arasındaki dostluğu ve paylaşımı da arttırdığı gözlemlenmiştir.

Temel Seviye Fotoğraf Eğitimini tamamlayan katılımcıların katılabilecekleri diğer eğitimim: İleri Seviye Fotoğraf Eğitimi’dir.

EĞİTİMİN SÜRECİ;

Temel Seviye Fotoğraf Eğitimi; 1 hafta teorik ve 4 hafta pratik dersi olarak toplam 5 haftalık/15 saatlik bir buluşmadır. 

Henüz fotoğraf makinesi sahibi değilseniz, size uygun fotoğraf makinesi ve ekipman alımı için ilk dersimde fotoğraf makinelerini tanıyarak daha sağlıklı karar verebilir ve tavsiyelerimden faydalanabilirsiniz. 

EĞİTİMİN İŞLEYİŞİ;

Fotoğraf Eğitimimde; her pratik buluşma sonrası tavsiye edeceğim görsel yerli ve yabancı ünlü fotoğrafçıların portfolyo sunumlarıyla / dökümental fotoğraf filmleriyle / fotoğraf kitapları ile görsel belleğiniz zenginleştirilip, farklı bakış açılarıyla siz katılımcıların ufkunun genişlemesi için çaba gösterilir.

Ayrıca; katılımcıların ürettikleri fotoğraflar kapsamlı olarak yüzyüze karşılıklı tartışılır ve tarafımdan değerlendirilir; daha iyi ve yaratıcı sonuçlar için öneriler getirilir.

Eğitimin içeriği;

 • Fotoğrafın kısa tarihçesi,
 • Fotoğraf Makinesi, Objektifler ve Yardımcı Ekipmanlar,
 • Işık ve Kompozisyon,
 • Çekim Teknikleri,
 • Dönem boyunca 4 kez Uygulamalı Çekim Gezileri ve Fotoğraf Değerlendirmeleri,
 • Adobe Lightroom Eğitimi.

EĞİTİM ÜCRETİ;

Kişi başı: 2.500TL.-‘dir.

Derslerin ve öğretilecek bilginin etkinliği için min.2– max.4 kişilik gruplar halinde verilecektir.

Uğur ÇOBANOĞLU

www.ugurcobanoglu.com.tr