5 May 2016

Savaş fotoğrafçılığının efsane ismi Robert Capa; “Kanın Beyaz Sesi” adlı retrospektif sergisini İzmir Folkart Galerisinde sevgili Haluk Çobanoğlu Hocam’ın önerisiyle özel işlerim nedeniyle bulunduğum İzmir’de geçtiğimiz Pazartesi günü gezdim.

Magnum Fotoğraf Ajansı’nın işbirliği ile açılmış olan sergide Robert Capa’nın fotoğraf tarihine damga vurmuş 97 eseri sergileniyor.

Robert Capa’nın görsel tanıklığı ile insanlık tarihine kayıt düştüğü bu muhteşem ötesi fotoğrafları derinlemesine incelerken etkilenmemek imkansız.

Fotoğraf dünyasında artık klişe olmuş; ”Eğer fotoğrafların yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsindir; Teknik olarak kötü ama güçlü bir görüntüyü, tekniği iyi ama zayıf bir görüntüye her zaman tercih ederim.” kendine ait sözünü resmen kanıtlarcasına Normandiya çıkarmasını veya sürgünde olduğunuzu hissettiğiniz sergi 15 Mayıs tarihine kadar açık kalacak.

Fotoğraf ile amatör/profesyonel olarak ilgilenen herkesi gözünüzü ve tarih bilginizi bir ileri seviyeye eğitecek bu sergiyi mutlaka gezmenizi tavsiye ediyorum.

Capa; İspanya İç Savaşı’nı (1936-39) belgeleştirmenin yanı sıra; Japon saldırısına karşı direnişin fotoğraflarını çekmek için 1938 yılının altı ayını Çin’de geçirdikten sonra İkinci Dünya Savaşı Avrupa Harekâtı’nı (1941-45), Birinci Arap İsrail Savaşı’nı (1948) ve Fransa Çinhindi Savaşı’nı (1954) görüntüledi. 25 Mayıs 1954’te Vietnam’da Fransızların askeri harekâtını fotoğraflarken kara mayınına basarak 40 yaşında hayatını kaybetti.

Uğur Çobanoğlu;

Mayıs 2016

İzmir

1 2 3 4 5 6 7